Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının Cilde Faydaları

1. Antioksidan içeriği

Yüzünde kullanılabilecek bir şişede zeytinyağı

Zeytinyağı ciltte erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Zeytinyağı, oksidasyonu önleyen bir madde olan bir antioksidan görevi görür. Yükseltgenme, hücrelere zarar verebilecek ve kanser gelişimine katkıda bulunabilecek kimyasal maddeler olan serbest radikalleri üretebilen bir süreçtir.

Cilde uygulandığında, antioksidanlar erken yaşlanmayı önleyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar güneşe maruz kaldıktan sonra cilde zeytinyağı koymanın kansere neden olan hücrelerle savaşabileceğini öne sürüyor.

Çalışmada, bilim adamları yağı potansiyel olarak zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmış farelerin cildine uyguladılar. Tümör büyümesi, cildinde zeytinyağı bulunan farelerde, yapmayanlara kıyasla anlamlı derecede düşüktü.

Bilim insanlarının, zeytinyağının antioksidan özelliklerinin insan cildi üzerindeki etkilerini anlamak için bu alanda daha fazla araştırma yapmak gerekiyor.

2. Vitamin içeriği

Zeytinyağında yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminlerden bazıları cilt için faydalı olabilir. Örneğin, insanlar sedef hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için tarih boyunca topikal olarak E vitamini yağını kullanmışlardır.

Antibakteriyel etkiler

Zeytinyağının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak, zeytinyağının ciltteki bakterileri kontrol etme kabiliyeti konusunda çok az çalışma vardır. Küçük bir çalışma, zeytinyağı ve hindistancevizi yağı kullanımının Staphylococcus aureus bakterileri üzerindeki cilt üzerindeki etkilerine baktı. Sonuçlar, her iki yağın da antibakteriyel özellikler gösterdiğini ancak bakir hindistancevizi yağının bakterileri gidermede daha etkili olduğunu buldu. Bununla birlikte, zeytinyağı bazen cildin bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca tip 2 diyabetin neden olduğu ayak ülseri olan kişilerde iyileşmeyi artırabilir.

4. Nemlendirici etkiler

Zeytinyağı, hem cildi hem de saçları yumuşatmak için sıklıkla kullanılan popüler bir doğal nemlendiricidir. Ancak etkinliği hakkında çok az araştırma var.

Cilt üzerinde zeytinyağı nasıl kullanılır?

Zeytinyağı, yüz yıkama, vücut yıkama, sabun ve losyonlar dahil olmak üzere birçok kişisel bakım ürününde bir bileşendir. Deride zeytinyağı kullanmanın diğer yolları şunlardır:

Nemlendirici ve güneş sonrası bakım

Bazı kimseler, fazla yağı lekelemeden önce doğrudan cilde uygulayarak nemlendirici bir losyon olarak zeytinyağı kullanırlar. Alternatif olarak, yağlı bir hissi önlemek için yağ nemli cilde uygulanabilir.

Fareler üzerindeki antioksidan etkileri üzerine yapılan çalışmalara dayanarak, zeytinyağı güneşe maruz kaldıktan sonra uygulandığında özellikle faydalı olabilir.

Eksfoliyatör

Yüzü ve vücudu eksfoliye etmek ve kuru ya da pullu cildin alanlarını tedavi etmek için, kişi ovalamak için zeytinyağı ve deniz tuzu karıştırabilir.

İnsanlar, yüzünde ve diğer hassas alanlarda ince taneli tuz ve vücudun geri kalan kısmında daha kalın taneler kullanmalıdır.

Göz makyajı temizleyici

Zeytinyağı, göz makyajındaki suya dayanıklı tüm maddeleri parçalayarak daha kolay silinmelerini sağlar.

Göz makyajını çıkarmak için, bir pamuk topuna birkaç damla zeytinyağı damlatın ve göz çevresini hafifçe silin.

Etiketler: zeytinyagi, cilt bakimi
Mayıs 27, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.