Yüzde İltihaplı Sivilceler Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzde iltihaplı sivilceler neden olur, nasıl geçer? Sivilceler deride bulunan küçük gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkar. Özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan akneler deri üzerinde kabarık, kızarık görüntülerin oluşmasına neden olur. Aşırı büyük olan sivilceler ciltte kalıcı izler bırakabilirler. Ucu beyazlaşmış sivilceler ise, iltihaplı sivilcelerdir. Ciltte iltihaplı sivilcelerin oluşmasının birçok nedeni olmakla birlikte, en mühim nedeni düzensiz ya da az uyku ve strestir. Kaygı bozukluğu bulunan insanların ciltlerinde sivilce oluşumu gözlemlenmesi olasıdır. İltihaplı sivilcelerin en fazla çene, yanak, kaş, burun ve alın bölgelerinde olduğunu görürüz. Ergenlik süreci, kadınların regl süreci, beslenme ve uyku bozuklukları, stres ve kaygı bozukluğu, sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Yazımızın devamına geçmeden önce Dermokozmetik üzerinden alacağınız akne ve sivilce karşıtı maske ve peeling ürünleri ile kolayca sivilcelerinizden kurtulabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? İltihaplı Sivilce Patlatılmalı mı?

İltihaplı sivilce nasıl geçer? İltihaplı sivilce patlatılmalı mı? Öncelikle iltihaplı sivilcenin neden çıktığını anlamalıyız. Sivilce, ciltteki gözeneklerin içerisinde sıkışarak biriken yağın bir bölgede toplanmasıyla oluşur. Karaciğer bozuklukları ve karaciğerde yağlanma, deri ve dokuların yüzeylerinde meydana gelen tahriş ve tahribat, beslenme alışkanlığındaki bozukluklar, yağlı besinler tüketmek, gün içerisinde az su içmek, gazlı içecekler tüketmek, sigara ve alkol kullanımı, uyku düzensizliği ve kaygı bozukluğu başlıca sivilce oluşma sebepleridir. Birçok sivilce türü bulunmaktadır. Bunlar arasında insana en çok ıstırap verenlerin başında iltihaplı sivilceler gelmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle ciltte meydana gelen bir gözenek tıkanmasının enfeksiyona dönüşmesi ile birlikte deride iltihaplı sivilceler gözlemlenmeye başlar. Öyleyse bir iltihaplı sivilce nasıl iyileştirilir? Yüzde, çenede, yanaklarda, kaşta ya da burunda oluşan iltihaplı sivilcenin patlatılmasında sakınca var mıdır?

İltihaplı Sivilce Nasıl İyileşir?

Tendeki gözeneklerin tıkanması ile sivilceler oluşur. Eğer bu tıkanıklık bir enfeksiyona dönüşürse, deride iltihaplı sivilcelerin oluştuğunu görürüz. Beslenme ve uyku düzensizliği, kaygı bozukluğu ve stres, genetik sebepler, ergenlik, hormonel sıkıntılar, adet dönemi gibi birçok etmen, sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Bir cilt hastalıkları hekiminin önerdiği ilaçları kullanarak, Dermokozmetik üzerinden pahada ekonomik ve aynı zamanda oldukça kaliteli cilt ürünlerini sipariş ederek ya da ev ortamında bitkisel karışımlar oluşturararak iltihaplı sivilcelerinizi tedavi edebilirsiniz. Dermokozmetik üzerinden alacağınız ürünlerle cildinizde iz kalma riskini de bertaraf etmiş olursunuz.

İltihaplı Sivilceleri Asla Patlatmayın

İltihaplı sivilceleri asla patlatmayın! Çünkü sivilceleri patlatmak derin yaralara neden olabileceği gibi ciltteki sivilce oluşumunun yayılmasına da sebep olabilir. Bunun yerine Dermokozmetik üzerinden cilt türünüze ve sivilce tipinize uygun olarak alacağınız sivilce kremleri ile sivilcelerinize anında müdahale edebilirsiniz. Bunun haricinde limon suyu ile sivilcelerinizi kurutabilirsiniz. Aloe vera, kekik ve lavanta suyu da iltihaplı sivilcelere karşı oldukça etkilidir. Gül suyu kullanımı toksik etkilerden cildinizi arındıracağı gibi gözeneklerinizin daralmasına neden olur. Melisa ve Papatya çayları, kaygılarınızın azalmasına ve dinginleşmenizi sağlayarak, sivilcelerin oluşumunu azaltır. Ayrıca sivilcenin üzerine süreceğiniz diş macunu da, sivilcenin kurumasına yol açacaktır.

Antibiyotik Kullanımı İltihaplı Sivilceyi Yok Eder mi?

Özellikle yüzde, yanaklarda, çenede, burunda, kaşta ve dudakların altında ortaya çıkan iltihaplı sivilcelerin içi irin doludur ve beyaz uç verirler. Ülkemizde çok yaygın bir cilt sorunudur. Uzman bir dermatologun reçetesi ile alacağınız antibiyotik, iltihaplı sivilce oluşumunun önünü keserek cildinizi rahatlatacaktır.

Etiketler: Mevsim geçişi, cilt bakımı
Mayıs 28, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.