Sağlıklı Dişler ile En Güzel Siz Gülümseyin!

Sağlıklı Dişler ile En Güzel Siz Gülümseyin!

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır ve alınan besinler dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Bu nedenle dış ortamla ilişkili olan ağız ve dişlerimizin sağlıklı olması sindirim sitemi açısından da önem taşır.

Ağız sağlığı, doğum itibariyle dikkat edilmesi gereken hassas konulardan biridir. Küçük yaşlarda, ebeveyn yönlendirmesi ile alışkanlık haline getirilen ağız bakımı, ileriki dönemde ağız hastalıklarını önlemek için avantaj sağlar. Düzenli ağız bakımı uygulamaları ve diş hekimi ziyaretleri, size sağlıklı bir ağız ve güvenli gülüşler olarak geri döner.

Özellikle diş bakımı dişlerde lekelerin ve çürüklerin oluşmasını büyük oranda etkiler ve yaşa bağlı olarak gelişen diş çürüklerinin oluşma sürecini geciktirir. Ağız bakımı ise koku yaratabilen bakterilerin dilimizde ve dişimizde oluşmamasını sağlar.

Sağlıklı Dişler İçin Neler Tüketmeliyiz?

Yeşil çay, içindeki bitki bileşenleri sayesinde dişleri kayganlaştırır ve gün içerisinde tüketilen besinlerin dişlere yapışmasını önler. Ayrıca yeşil çay tüketimi ağız kokusunun oluşmasını da engeller.

Elma, çilek, portakal gibi meyveler C vitamini deposudur. C vitamini dişeti için oldukça faydalıdır.

Fosfor, dişlerimizin daha kuvvetli ve çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar. Tavuk, hindi, dana ve yumurta fosfor açısından çok zengin besinlerdendir.

Süt ve süt ürünleri dişler için çok iyidir. Peynir, kalsiyum yanında fosfat da içerir. Fosfat, tükürük akışını arttırarak dişlerin yıkanmasını sağlar.

Havuç, patates ve brokoli gibi A vitamini içeren sebzeler dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Sakız Diş Sağlığı İçin Faydalı mı?

Sakız, dişleri çiğneme sırasında temizler ve bol bol tükürük salgılanmasını sağlayarak zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

Ancak fazla sakız çiğnemek, çene kaslarında ağrıya sebep olabilir.

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş sağlığı için, düzenli bakım yapmak şarttır. Düzenli bakımın yanında, dişlerinizde sorun hissetmeseniz de belirli aralıklarla doktora gitmeniz gerekir.

Ağız bakımının olmazsa olmazı dişlerin düzenli fırçalanmasıdır. Dişler, günde en az 2 defa ve en az 2-3 dakika boyunca fırçalanmalıdır. Diş fırçasının doğru seçilmesi de diş bakımı için büyük önem taşır. Ayrıca diş fırçaları 3 ile 6 ay arasında değiştirilmelidir. Aksi takdirde fırça dibindeki bakteriler dişlere daha fazla sorun çıkarabilir. Size en uygun diş fırçalarını sitemizde bulabilirsiniz.

Diş fırçalamanızı tamamladıktan sonra, dilinizi de 3-4 defa fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Diş fırçalamak, dişleri büyük ölçüde temizlese de diş araları için yetersiz kalabilir. Bu noktada devreye diş ipi girer. Uyumadan önce diş ipi kullanarak diş fırçasının eksik kaldığı noktaları da rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı için aklınıza gelebilecek ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri sitemizde derledik. Ağız bakım sularından, diş fırçalarına; organik diş macunlarından, diş protezi için yapıştırıcı yastıklara kadar uzanan geniş ürün yelpazemizi sitemizden ziyaret edebilirsiniz.

Ağız ve Diş Bakım Ürünleri
Etiketler: Ağız Bakımı, Diş Bakımı
Temmuz 05, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.