Sağlık için Önleyici Bakım: Ağız ve Diş Bakımı

Sağlık için Önleyici Bakım: Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı için önleyici bakım dedik çünkü diş ve diş eti hastalıklarında maalesef dişçi müdahelesi olmadan tedavi mümkün olmuyor. Yani şöyle düşünün ya hasta olmuyorsunuz ya da hastanelik oluyorsunuz. Biraz çarpıcı ve sert bir benzetme yaptık ancak gerçek böyle. Dişin ve diş etinin kendi kendine iyileşmesi gibi bir durum çok nadir haller dışında gerçekleşmiyor.

Diş eti kanamaları, çürükler ve diş taşı gibi durumlar en sık karşılaşılan rahatsızlıklar olmakla birlikte estetiğin eskiden daha çok estetik gözüyle bakılan diş teli uygulamaları da artık önleyici ağız tedavisi alanında değerlendiriliyor. Tiş teli terimindeki tel de artık zaman içinde sadece bir kavram olarak kalacak gibi. Zira artık yeni çıkan şeffaf teknolojiler sayesinde telin görece kötü görüntüsü yerine şeffaf şekillendiriciler kullanılıyor. Ülkemiz diş tedavilerine oldukça fazla para harcıyor. Neden bu kadar para harcıyoruz, sebepler neler? Gelin bu konuları incelemeye çalışalım.

Ağız ve Diş Bakımı Konusu Beslenmeden Başlar

Beslenme şeklimiz özellikle dişlerimi olumlu veya olumsuz olarak doğrudan etkilemektedir. Dişlerimize iyi etki etmeyen bazı besin maddeleri var, aşağıda bu besinleri liste halinde vermeye çalıştık:

  • Asitli içecekler (gazoz, kola vb.)
  • Şeker miktarı yüksek yiyecek veya içecekler (Gazlı içeceklerin hemen hemen tamamı ve pek çok meyve suyu bu kategoriye girmektedir.)
  • Çok sıcak yemek ve içecekler
  • Çay, kahve benzeri içecekler

Şeker yoğunluklu veya karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerin diş konusunda daha fazla problem çektiği yapılan klinik araştırmalarla ortaya konmuştur. Eğer beslenmemize dikkat etmezsek yapılan dolgu, kanal gibi tedavilerin çok bir manası olmayacaktır çünkü dolguların belirli ömürleri var ve diş başka alanlardan çürümeye devam ederse dişçi koltuğundaki aynı meşakat tekrar tekrar çekilecektir.

Çürük Problemleri Ne Zaman Yaşanmaya Başladı?

Arkeolojik araştırmalar bize çok ilginç veriler sunuyor. Özellikle insan bedenleri üzerinde yapılan araştırmalar çok çarpıcı. Eski devirlerde insanlığın birbirinden farklı, çok zorlayıcı problemleri olmuş olabilir. Hatta refah şimdi olduğundan daha az, yaşam süreleri daha kısa olabilir. Ancak eski zamanlarda yaşayan insanların bir sorunu yoktu o da diş çürüğü sorunu!

Bulgular oldukça acayip. Çünkü insanlık tarihi bıçakla ikiye ayrılmış gibi net. Belli bir zaman öncesi bulunan hiçbir kafatasında çürüğe dair emare bile yok. Bu tespit tek başına sadece şaşırıtıcı ama bilimsel bir önem taşımıyor. Önemli olan nokta tarihi bu şekilde ikiye ayıran olayın şeker devrimi olarak adlandırılan insanların şeker bazlı tatlıları tüketmeye başladıkları zamana denk geliyor olması.

Yani tatlı tüketimimiz ile çürük arasında doğrudan organik bağ var. Özellikle son dönemlerde türeyen glikoz şurubu, mısır şurubu gibi maddeler kullanılarak üretilen tatlıları tükettiğimiz zaman hem ağız sağlığımızı hem de karaciğer sağlığımızı tehlikeye atmış oluyoruz. Doğru sindirim yapamadığımız için tahrip olan bağırsak floramız ise işin tatsız kısımlarından sadece birisi. Sindirim ağızdan başladığı gibi sağlık da ağızdan başlıyor.

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçimi

Diş fırçası seçiminde kaliteyi tercih etmek ve deneme yanılma yapmak dışında çok fazla tüketici aksiyomu mevcut değil. Genel olarak bir kere rahat ettiğiniz, diş ve diş etlerine zarar vermediğine emin olduğunuz bir diş fırçası ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Diş macunu konusuna gelirsek, diş macunları içerisinde beyazlatıcı etki yaratmak adına bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Olabildiğince az kimyasal barındıran diş macunu kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca bazı diş macunları içlerindeki maddeler dolayısıyla bazı diş etlerinde kanamaya sebep vermektedir. Bu konuya da dikkat etmenizi sizlere tavsiye edebiliriz.

Etiketler: ağız bakımı, diş bakımı
Ocak 24, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.