Saçların Yağlanması Nasıl Engellenir?

Saçların Yağlanması Nasıl Engellenir?

Saçların yağlanması nasıl engellenir? Birçoğumuzun problemi yağlı saçlar. Her ne kadar temizliğine önem dahi versek, saçlarda istenilen dolgun ve canlı görünüme ulaşmak her zaman kolay olmuyor. Pekala saçların yağlanmasını engellemek, hacimli, canlı, göz kamaştıran dolgun saçlara ulaşmak nasıl mümkün olabilir? 
Dermokozmetik üzerinden sipariş edeceğiniz saç bakım serumları, şampuanlar ve doğal yağlar ile saçların yağlanmasını engelleyebileceğiniz gibi, bunu sağlayabileceğiniz doğal çözümler de mevcut. Saç derisinde meydana gelen anomaliler saçların ferah bir his vermesinin ve dolgunluğunun önündeki en büyük etken. Dermokozmetik üzerinden alabileceğiniz, her bütçeye uygun kaliteli saç bakım serumları ve şampuanları saçlarınızın dilediğiniz görünüme gelmesini kolayca sağlayacak. Peki, bunun haricinde neler yapabilirsiniz?

Saçlar Neden Yağlanıyor?

Öncelikle saçların yağlanmasının bir hastalık olmadığını, bunun doğal bir süreç olduğunu bilmeliyiz. Saçların dibinde bulunan saç derisinin, cildin tüm diğer kısımları gibi, kendini dışarıdan gelecek olumsuzluklara karşı savunma geliştirmesi amacıyla sebum adı verilen bir cilt sıvısı ürettiğini söylemeliyiz. Ama ne var ki kalın telli saçlara nispetle, ince telli saçlarda üretilen sebum, kolaylıkla saçların gövdesine ilerleyerek, saçlara yağlı bir görünüm ve his veriyor. Böylece saçlar hacmini yitirerek, daha cansız ve istenmeyen görünümlere bürünebiliyor.

Saçlarda Yağlanmayı Artıran Faktörler

 • Yağlı gıdalar tüketilmesi
 • Saç bakımında yanlış ürünler kullanılması
 • Saçlara çok fazla temas etmek, saçların anormal derecede kirlenmesi
 • Saçları çok fazla su ile temas ettirmek ve yıkamak
 • Saçları soğuk ya da ılık su ile yıkamak yerine, normalden daha sıcak su ile yıkamak
 • Saçlara uygulanması gereken bakım ürünlerini, saç diplerine yedirmek
 • Saç düzleştirici, fön makinesi ve şekillendirme araçları ile saçlara ışıl işlemler uygulamak

Saçların Yağlanması Nasıl Durdurulur

Saçlardaki sebum üretimini normal düzeye çekmek ve saçların gövdelerine karışarak yağlı bir görünüm oluşturmasını engellemek için yapılacaklar aslında son derece basit bir takım uygulamalardır. Hazırsanız başlayalım.

 • Daha sağlıklı beslenmelisiniz. Aşırı derecede yağlı gıdalar kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Saçlarınızı daha temiz tutmalısınız. Ama bu değil ki sürekli yıkayın. Hayır, saçlarınıza daha az dokunma alışkanlığı geliştirdiğinizde, değişimi kısa sürede gözlemlemeye başlayacaksınız.
 • Saçların sürekli olarak yıkanması, yağlılığı önemli ölçüde artırır ve saç derisi normal miktardan daha fazla sebum üretmeye başlar. Bu nedenle saçlarınızı yıkama sıklığınızı azaltmanız, sebum dengesini sağlamak adına oldukça önemli.
 • Mümkünse saçlarınızı soğuk su ile, en azından ılık su ile yıkamaya başlamalısınız.
 • Saç kurutma makineleri, fön makineleri ve şekillendiricileri daha dikkatli kullanmalı, mümkünse güvenli bir mesafe ile ışıl işlemi gerçekleştirmelisiniz. Zira ışıl işlem, saçlarınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olacağı gibi, sebum adı verilen cilt sıvısını saçlarınıza dağıtarak yayılmasına neden olacaktır.
 • Yanlış saç bakım ürünleri kullanıyor olabilirsiniz. Kullandığınız ürün, saç serumu ya da şampuanların cilt yapınıza uygun olması gerekmektedir. Dermokozmetik üzerinden sipariş vereceğiniz saç bakım ürünleri ile ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan ve Krem Tercihi

Sebum dengesi bozulmuş ve yağlı bir görünüm kazanmış saçlardaki yağ dengesini olağan seviyelere getirmek için, kremsi yapıda olan şampuanlar yerine, hafif dokulu ve mümkünse doğal ürünler tercih etmelisiniz. Saç bakım ürünleri ve şampuanların içinde bulunan ağır kimyasallar, saç derisinin doğal dengesini bozmaktadır. Bu nedenle alacağınız ürünlerin son derece kaliteli olması, cilt yapınıza uyumlu olması önemlidir.
Ayrıca cilt yapınıza uygun krem ve doğal yağlar kullanmanız mühim. Zira saç kremi ya da doğal saç bakım ürünleri kullanmadığınızda, saçlarınız hem daha zor taranmaya, hem canlılığını yitirmeye başlar ve bu sayede yıpranmış bir görünüm ortaya çıkar. Dermokozmetik üzerinden alacağınız, saçlarınıza yeniden ferah ve canlandıran görünüm kazandıracak ürünler, sizi adeta baştan yaratacak. 
Son saçlarda güçlü bir tutuş sağlayan ve kullanım sırasında ve sonrasında ferah bir his bırakıp, saçınızda bulunan yağı yaymadığına emin olduğunuz saç şekillendiricileri öneriyoruz. Soya fasulyesi yağı, ipek tozları, zeytinyağı, kuş yağı gibi doğal takviyeler içeren saç şekillendiriciler, saçlarınızın ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Etiketler: yağlı saçlar, sebum
Haziran 04, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.