Saç Dökülmelerini Önlemek Mümkün!

Saç Dökülmelerini Önlemek Mümkün!

Saçın güzel görünmesi ve sağlıkla ışıldaması kadınların en çok önemsediği konulardan. Saçların güzel ve alımlı görünmesi kadınlar tarafından gençliğin sembolü olarak tanımlanıyor. Saçla ilgili birçok sorun olabiliyor. Saç dökülmesi de bunlardan biri. Saç dökülmesi; saç derisi üzerinde, genellikle saç büyüme döngüsündeki bir değişikliğin ardından, aktif olarak büyüyen saç köklerinin kademeli veya ani kaybı olarak tanımlanıyor.

Bazen önemli rahatsızlıkların belirtisi de olabilen saç dökülmelerinin çok farklı sebepleri olabiliyor.

Saç Neden Dökülür?

 • Kalıtsal saç dökülmesi
 • Yanlış diyet uygulamaları
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Demir eksikliği nedeniyle saç dökülmesi
 • Stres
 • Saçkıran hastalığı
 • Mevsim geçişleri
 • Mantar hastalıkları
 • Hormonal değişimler
 • Yüksek dozda A vitamini alınması
 • Aşırı kilo kayıpları
 • Saç bakımı hataları

Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Kafada 100.000 ila 150.000 kıl bulunduğundan günde 50-100 adet saç teli dökülmesi normaldir. Saç dökülmesi yaklaşık 100 telin üzerine çıktığında ve saçınızın ufak dokunuşlarda dahi döküldüğünü hissettiğinizde önlem almaya başlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yemelisiniz?

Beslenmenizde yeterli protein almaya özen gösterin. Kurubaklagiller, tam tahıllar, soya, et, tavuk, balık, süt, peynir, yoğurt ve yumurta protein alabileceğiniz besinler.

Saç sağlığınız için sadece protein almanız yeterli olmuyor. Bunun yanında saç ve saç derisi sağlığına katkısı olan diğer besinler; demir, biotin, bakır, çinko, selenyum ve magnezyumla A, B6, C, D, E vitaminleri de almalısınız.

Selenyumun da saç dökülmelerini engellemek için tüketilmesi gerekiyor. Selenyum alabileceğiniz besinler: balık, tam tahıllar, brokoli, lahana, kereviz, salatalık, soğan, turp, sarımsak, mantar, yumurta, ay çekirdeği.

Hatalı Saç Bakımı da Dökülmelere Sebep Oluyor!

Saçları çok fazla şampuanlamak, sık sık boya yaparak kimyasala maruz bırakmak, sıcak fön, uzun süre tuzlu su ve klorlu suda kalmak, düzleştirici gibi yöntemler saç kırılmalarına yol açıyor. Ayrıca saçı kurutmadan taramak da saçın yapısına ciddi zarar verebiliyor. Saçınızı kuruttuktan sonra taramanızda fayda var.

Bunların yanında saçları çok gergin şekilde toplamak, örmek ya da kliplerle saç eklemek saç köklerinin çekme kuvvetindeki dengeyi bozuyor ve saçların kopmasına neden oluyor.

Saç Yapınıza En Uygun Ürünleri Tercih Edin

Saç yapınıza uygun ürünleri, önerilen aralıklarla düzenli şekilde uygulayarak dökülmelerin azalması sağlanabilir. Saç dökülmelerine karşı; şampuan, serum, saç bakım kremi, ampul ve daha birçok ürünü sizin için derledik.

Sitemizde “Saç Bakımı” kısmından, saç dökülmelerine karşı ürün grubumuzu inceleyerek, size en uygun ürünleri seçebilirsiniz

Ürününü İncele
Etiketler: Saç Dökülmesi, Saç Dökülmesini Engelleme, Saç Dökülmesini Engelleme
Haziran 26, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.