Parfüm ve Koku Hayatımıza Nasıl Girdi? - Dermokozmetik

Parfüm ve Koku Hayatımıza Nasıl Girdi?

Parfüm ve Koku Hayatımıza Nasıl Girdi?

Güzel koku duymak insan psikolojisi açısından oldukça önemli. Yapılan araştırmalar güzel koku duymanın insana iyi geldiğini, kötü kokuya maruz kalmanın ise bir süre sonra acı çektirdiği kanıtlamış durumda. İnsan doğası gereği kendini iyi hissetiren şeylerin peşine düştüğü için zaman içerisinde güzel koku elde etmek de insanlık için bir tutku haline dönüşmüş. Koku üretmenin ve kullanmanın kökleri yazıdan daha da eski. Neden kullandığımızı ve nasıl böyle yaygın hale geldiğini anlamak için gelin parfümün ve kokunun üzerine güzel bir yolculuğa çıkalım birlikte.

Kokunun Gizemli Tarihi

Arkeolojik kazılara bakıldığı zaman kokunun ilk formu olarak karşımıza tütsü çıkıyor. Çünkü bir şekilde çubuk haline getirilmiş esansın yakılarak çevreye yayılması koku elde etmenin en kolay formu olarak gözüküyor. Antik dönemlerde özellikle Mısır’da dini ayin materyali olarak güzel kokular ve reçineler kullanılmış. Bugünkü manada parfüme en yakın koku üretiminin eski tarihlerde Mısır’da ortaya çıktığı da arkeologların yaptıkları tespitler arasında. Modern parfümün ilk temsilcileri tarihin tozlu sayfalarında Mısırlı rahipler olarak gözüküyor.

Rahipler kokuları tapınma gibi ritüellerde kullanmışları ve Mısır’da bazı açılardan koku, dinin bir parçası haline gelmiş. 1900’lü yılların başında açılan bazı antik mezarlardan yoğun ve güzel kokular çıktığı yine kayıtlara not düşülmüş. Bu durum da gösteriyor ki koku üretme konusunda rahipler ciddi derece mesafe kat etmişler.

Kokuyu Vücuda Sürmeye İlk Ne Zaman Başladık?

Sıvı formatta vücuda sürülebilen ilk parfüm Antik Yunan Medeniyeti’nde ortaya çıkmış. Bazı bitki özleri, reçineler ve otlar öğütülerek yağlarla karıştırılmış ve günlük koku kullanma modası böylece başlamış olmuş.

Parfümünü Altın Çağı

Parfümün yükselişi ile insanlığın hijyeni arasında ne yazık ki ters orantı mevcut. 17. Yüzyılda Fransa’da kötü hijyen ve bastırılamayan kötü kokular parfüm tekniklerinin gelişmesine sebebiyet verdi. Daha sonrasında ise parfüm kullanma akımı güç kaybetmedi. Koku konusuna ilk kimyasal müdahele ise 19. Yüzyılda gerçekleşti.

Koku Saglımızı Doğrudan Etkiler

İnsanlar genel olarak yedikleri içtiklerinin sağlıklarını etkilediklerini kabul edip yemeğe içmeye dikkat etmeye çalışırken aynı duyarlılık kozmetik konusunda sergilenmez. Ancak vücudumuza sürdüğümüz her şeyi gözenekler vasıtasıyla bünyemize alırız. Bu açıdan bakıldığında koku, parfüm gibi seçimlerimize çok dikkat etmeliyiz.

Etiketler: Parfüm, Koku
Mart 09, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.