Papatyanın Cildimizle Uyumu

Papatyanın Cildimizle Uyumu

Papatya bitkisi şifalı bir bitki olarak zengin ve hikayeli bir tarihe sahiptir. Doğal bir şifa kaynağı olan papatya, çiçeklerinden faydalandığımız bitkilerdendir. Alternatif tıp alanında yaygın olarak kullanılanın papatyanın cildimize de pek çok faydası bulunmaktadır. Papatyalar basit ama mucizevi bir bitkidir.

Papatya, dünyanın her yerindeki bahçelerde en yaygın çiçeklerden biri olabilir, ancak bu küçük çiçek, bitkisel özellikleri ve tıbbi özellikleri nedeniyle eski tıbbi metinlerde listelenmiştir.

Mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı, bir zamanlar savaş alanlarında kanama yaralarını kesmek için ezilmiş papatya çiçekleri kullanılmıştır. Papatya çayı, ishal, enterit, boğaz ağrısı, gastrit, öksürük, soğuk algınlığı ve hapşırma rahatlatmak için kullanılabilir.

Mucizevi Bitki Papatyanın Cilde Faydaları nelerdir?

En yaygın kullanım alanı sakinleştirici özelliği olarak bilinir fakat cilde olan yararları da saymakla bitmez. Sonsuz güzellik olarak tercüme edilen papatya özü özellikle hassas cilt tiplerine uygun bir temizleyici görevi görür. Papatya bitkisinin suyu deri döküntülerine ve saç derisindeki kaşıntıların giderilmesinde kullanılır.

Bunun dışında cilt lekeleri, güneş yanıkları, gözaltı morlukları papatya bitkisi ile onarılabilir. Papatya çayından yapacağınız bakım kürü ile cildinizde tonik olarak kullanabilirsiniz. Papatya çayından yapacağınız tonik ile cildiniz tazelenir ve daha canlı görünür.

Papatya bitkisinin bir diğer özelliği ise mikrop öldürücü olmasıdır. Bu özelliği ile ciltte oluşan sivilce, yara ve morlukların iyileşmesine yardımcı olur. Papatya bitkisi cildi ölü derilerden temizler ve cilt renginin açılmasını sağlar. Ciltte oluşan kırışıklıkların giderilmesinde ve yaşlılık belirtilerinin gecikmesinde rol oynar.

Papatya bitkisi, cilt hücrelerine zarar veren etkenlerle mücadeleye yardımcı olan bir antioksidan kaynağıdır. Cilt hasarlarını önleyerek cildi sağlıklı tutmaya çalışır. İltihaplanan cildi yatıştırma özelliği bulunmaktadır. Sıcak bir papatya çayını buharını yüzünüze uygulayarak gözeneklerinizi açabilirsiniz. Siyah noktalar için etkili olan papatya bitkisi ile düzenli bir bakım uygulaması gerçekleştirebilirsiniz. Cilt sıkılaşmasına yardımcı olan papatya bitkisi, sarkık ciltlerle mücadelede etkilidir ve cilt bakımı için en iyi bileşenlerden biridir.

Etiketler: papatya, papatyanın cilde uyumu
Mart 21, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.