Masaj ile Yenilenin!

Masaj ile Yenilenin! - Dermokozmetik

Günümüzde çoğumuz masa başı işlerde ve yoğun tempoda çalışıyoruz. Bazen yerimizden kalkmaya dahi fırsatımız olmuyor. Bilgisayar başında geçen uzun saatlerin sonunda akşam eve geldiğimizde de teknolojik aletlerimize gömülüyoruz. Bu durum uzun vadede vücudumuzda ağrılara neden oluyor ve hayatımızı olumsuz etkilemeye başlıyor. Tam da bu noktada masaj devreye giriyor.

Masaj; sağlıklı kalmanın ve rahatlamanın en kolay yollarından biri. Günlük hayat içinde bazen çok fark etmeden bile kendimize masaj yapıyoruz. Örneğin çok stresli olduğunuz bir anı düşünün. Eliniz kendiliğinden boyun bölgenize gider ve boynunuza ufak dokunuşlar yaparsınız. Ya da başınız ağrıdığında aynı şekilde eliniz anlınızın üstüne gider. Hepimiz masajın iyileştirici gücünden bazen farkında olmasak da faydalanıyoruz.

Masajın Yararları

1. Depresyonu Engeller

Masaj beyindeki serotonin seviyesini yükseltir ve bu da depresyonun önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olur. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI'lar olarak bilinen birçok antidepresan ilacın yaptığı, masaj ile aynı şeydir.

2. Stres Seviyesini Düşürür

Masaj, tansiyonu azaltır ve anksiyeteyi hafifleterek rahatlama sağlar. Ayrıca, hızlı kalp atışı gibi bazı fiziksel kaygı semptomlarını da hafifletir.

3. Uyku Kalitesini Arttırır

Masaj gevşemeye yardımcı olur. Uyku problemlerinin çoğu stres ve ağrı kaynaklıdır. Anksiyete, ağrı ve depresyon genellikle iyi bir gece uykusu ile etkileşime girer ve masaj bu koşulların hafifletilmesine yardımcı olduğunda uykuyu da iyileştirebilir.

4. Baş Ağrısını Hafifletir

Sık sık baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız ya da migren hastasıysanız masaj ile ağrılarınızın azalmasını ya da tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.

5. Eklem Ağrılarını Azaltır

Eklem ağrısı, hamileler, orta yaşlılar ya da yaşlıların sık sık karşılaştığı bir sorun. Düzenli olarak masaj yaptırmak bu ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur.

6. Esnekliği Arttırır

Esnek bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, kaç yaşında olursanız olun düzenli masaj ile esnek bir vücuda kavuşabilirsiniz.

7. Kanser Tedavi Sürecinde Yardımcı Olur

Kanser maalesef günümüzde sık sık karşılaştığımız bir hastalık. Kanser hastaları için tamamlayıcı bir tedavi olarak yaygın şekilde kullanılan çeşitli masaj teknikleri; bulantı, karın ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi semptomların çoğunda azalma sağlıyor.

8. Saçınız ve Deriniz Daha Sağlıklı Görünür

Yüz ve kafa bölgenize uygulanan masaj, çok rahatlatıcı bir etki yaratır. Masaj, cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Hatta yüz masajının cildin sarkmasını ve kırışıklıkları önleyeceğine dair çalışmalar da bulunuyor.

Masajın Genel Etkileri

Masajda, ellerle yapılan basınç sayesinde lenf dolaşımı düzenleniyor ve böylece dokularda biriken bazı zararlı maddelerin atılması kolaylaşıyor. Özellikle, cilt ve cilt altında birikmiş ödem ve toksik maddeler bu sayede birikim yerlerinden uzaklaşmış oluyor.

Masajın uygulanması sırasında bazı bölgelere yapılan basınçla hormonların salgılanıyor. Bu olay sayesinde, kişi tarafından bilinen veya bilinmeyen birçok rahatsızlığın tedavisi gerçekleşmiş olur.

Masajın deriye olan etkileri arasında; derinin elastikiyetini arttırmak, derinin kan dolaşımını arttırıp hücrelerin beslenmesini ve rejenerasyonunu sağlamak ve fibrosis oluşumunu engellemek gösterilebilir.

Evde de Masaj Yapabilirsiniz

Yoğun geçen bir günün ardından alınan keyifli bir duş gibisi yoktur. Duş sonrası vücudunuzu rahatlatmak ve stresinizi azaltıp rahatlamak için vücudunuza kendiniz de masaj yapabilirsiniz.

Masaj için ihtiyaç duyabileceğiniz çeşitli masaj yağları ve kremlerini sizin için derledik.
Masaj Krem ve Yağları
Etiketler: masaj, dinlenme
Haziran 28, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.