Kuru Saçların Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru Saçların Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzaması için saç bakımı çok önemlidir. Bakımsız şekilde uzatılan saçlar saç sağlığınıza zarar verdiği gibi kötü bir görüntü oluşturur. Bununla birlikte uygulayacağımız saç bakım teknikleri de saç tipine göre farklılık göstermektedir. Yağlı saçlar bambaşka bir dünya iken kuru saçların kendine has bakım teknikleri vardır. Kuru saçlar için bakım nasıl olmalı sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Teknikleri

Yalnızca kuru cilt tipine sahip insanlarda değil, hepimiz için mevsim şartları ve yetersiz beslenme sonucu saçlarda kuruma meydana gelebilir. Nem kaybı sonucunda saçların doğal ışıltısı kaybolur ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Kuruyan ve kökten beslenemeyen saçların uç kısımlarında da kırılmalar başlar. Haftada bir veya ayda iki defa bu kırıkların alınması, saçların nefes almasına ve canlanmasına yardımcı olur.

Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Vücudumuzdaki hücreler yediklerimizden ve içtiklerimizden müteşekkildir. O yüzden saç bakımının da kilit unsurlarından biri beslenmedir. Kuru saçların bakımında kullanılan bakım ürünleri kadar aldığımız besinlerin de önemi büyük. Saçlarınızın vitamin ihtiyacını karşılayacak besinler tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. Omega-3 yağ asidi içeren balık yağı gibi takviyeler, saçlarınızı besleyerek yağ ihtiyacını karşılayacaktır.

Saçlarınızı yıkarken kullanacağınız şampuan da çok önemli. Seçiminizi mümkün olduğunca doğal ve bitkisel şampuanlardan yana kullanın ve saç derisi de dahil olmak üzere şampuanı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Şampuanı fazla köpürtmeden uygulayın, çünkü köpük içerdiği sülfat ile saç tellerinizin daha fazla kurumasına ve aşınmasına sebep olur. Ayrıca saçlarınızı yıkarken suyun da aşırı sıcak olmamasına dikkat edin.

Kuru Saçların Nemlendirmesi

Kuru saçlar çok zor şekil alır ve sık sık elektriklenir. Bu sorunlardan kurtulmak için birtakım takviye ürünler saçların canlanmasına ve nemlenmesine oldukça yardımcı olacaktır. Saç kremi ve saç maskesi kuru saçların güçlenmesinde, saç bakım yağları da nemlendirip canlı bir görünüm kazanmasında etkilidir. Özellikle saç maskesi uygulayarak kuru saçların yıpranmasını engelleyerek beslenmesini sağlayabilirsiniz. Piyasada bulunan saç maskeleri dışında her evde bulunan zeytinyağını yakmadan hafif ısıtıp saçlarınıza uygulayarak da bakım yapabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken de son aşamada durulamadan önce elma sirkesi ile kısa bir masaj yapmak, durulama sonrası daha canlı bir görünüm kazandırır.

Kuru saçların mümkün olduğunca yüksek ısıdan korunması gerekir. Bu yüzden saç düzleştirici aksesuarlar kullanırken ısıyı düşük tutup kısa süreli kullanmaya özen gösterin. Yüksek ısı farkı saçların kırılganlığını arttırır ve saç tellerini güçsüzleştirir.

Eğer kuru saç tipine sahipseniz saçlarınızı fazla taramamaya özen gösterin. Kuru saçlar son derece kırılgandır, dolayısıyla elektriklenmiş ve birbirine dolanmış saçları taradığınızda veya fırçaladığınızda kendi elinizle saçlarınızın kırılganlığını artırmış olursunuz. Ayrıca çok sık şampuan kullanmaktan da kaçınmak gerekir. Çünkü şampuanlar içerdikleri bazı maddeler sayesinde saçlarınızın doğal olarak nemlenmesi sürecine engel olur. Kullandığınız saç kreminin alkol içermemesi önemlidir, çünkü alkol saçın daha da kurumasını sağlar.

Bunların dışında kuru saçlarda saç boyama işlemi de saçı yıprattığı için, saç boyamanın olduğu gün mümkün olduğunca başka bir uygulamaya daha girişilmemelidir. Kuru saçların yıkama sonrası kurutulmasında ise havluyla çitilememeli, mümkünse saçları havluyla sarıp doğal olarak suyun çekilmesini beklemelidir. Saç kurutma makinesi kullanılacaksa en düşük ayarda yapılmalıdır.

Kuru saçlar diğer saç tiplerine kıyasla bakımı daha kolay bir saç tipi olsa da özellikle kırılmalara karşı önlem için besleyici ve nemlendirici bakıma ihtiyacı vardır. Dışarıdaki toz, egzoz dumanı gibi etkenler kuru saçları daha kolay etkiler. Bu yüzden saçların yağ dengesini koruyan güçlendirici ürünler kullanmakta fayda var.

Etiketler: saç bakımı, kuru saç, kuru saç bakımı
Ocak 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.