Koruyucu Sağlık Ürünü: Güneş Kremi

Koruyucu Sağlık Ürünü: Güneş Kremi

Cilt Sağlığınız İçin Güneş Kremi Kullanın

Güneş ışınlarından korunmanın cilt sağlığı için ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Cildinizin yumuşak, kusursuz ve nemli kalması için güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanımının büyük önemi vardır.

Güneşe karşı özellikle hassas ciltlere, çocuklara, hamilelere, güneşten korunmak için, güneş kremi sürmesi gerektiğini hatırlatırız. Çünkü güneş yanığı olmak hoşunuza gitmeyecektir. Güneş kremleri güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarını filtreleyerek, cildinizin sağlıklı ve doğal görünümü korur. Ayrıca anti-oksidatif ve arındırıcı etki sunar.

Ultraviyole A ve Ultraviyole B

Ultraviyole A, güneşten bize ulaşan ışınların %95’ini oluşturan ışınlardır. Bulutlu havalarda da bulutların arasından geçerek bize ulaşan Ultraviyole A ışınlarına maruz kalınmaktadır. Sağlımız için çok tehlike içermeyen Ultraviyole A ışınları, cilde daha yavaş etki eder. Ultraviyole B, güneşten bize ulaşan ışınların %5’ini oluşturan ışınlardır. Büyük bir kısmı Ozon tabakası tarafından emilir. Cildimiz için en tehlikeli olan Ultraviyole B ışınları, erken yaşlanmaya ve cilt kanserlerine yol açabilir.

Güneş Kremi Sadece Yazlık Bir Ürün Değildir

Güneş kremi sadece yaz mevsiminde değil, diğer mevsimlerde de kullanılması gerektiğini hatırlatırız. Açık ve serin havalarda güneş ışınlarının yakıcı etkisi olmasa bile zararlı ışınları cildinize temas etmektedir. Hatta güneşin zararlı ışınlarının bulutların arasından geçerek yeryüzüne ulaştığı da bilinmektedir. Yaz mevsiminde daha fazla özen ve koruma gerektiği için daha yüksek koruyucu özellik içeren güneş kremleri tercih edilmelidir.

Güneş kremi kullanmadan, korunmasız bir şekilde çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak; cildinizde karanlık noktalar, derin kırışıklar ve kalıcı güneş hasarı yaratabilir. Güneşin zararlı etkilerini önleyen güneş kremi kullanımı, SPF (Sun Protective Factor) güneşten koruyucu faktör diye ifade edilen koruma değerleri 30-40-50 şeklinde koruyucu toleransı şeklinde belirtilir. Ultraviyole A, Ultraviyole B ışınlarına karşı koruma için en az SPF 30 koruma değeri tercih edilmesi gereklidir.

Yaz mevsiminde uzun bir süre güneş altında veya plajda geçirdiğiniz süre içinde bir kez güneş kremi kullanımı yeterli değildir. Güneş kremlerinin 2-3 saat etkisinin sürdüğünü bilmelisiniz. Güneş ışınlarının en etkin bir şekilde olduğu öğlen saatlerinde özellikle güneş kremi kullanımına özen göstererek kendinizi koruma altına alınız.

Güneş kremi kullanımı için güneşe maruz kalmadan önce sürülmesi tavsiye edilmektedir. Yaz mevsiminde Efes Antik Kenti gibi açık hava müze alanlarına gitme planınıza başlamadan önce de muhakkak evden çıkmadan önce güneş kremi sürmeniz gereklidir. Böylece gün boyu sıcak havanın ve güneş ışınlarının zararlarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Ultraviyole A ve Ultraviyole B ışınlarına karşı koruyucu güneş kremi olması çok önemlidir.
  • Koruma değeri en az SPF 30 olan ürün tercih edilmelidir.
  • Yağlı Ciltler için yağsız ve su bazlı güneş kremi seçebilir.
  • Kuru ciltler krem bazlı güneş kremi seçebilir.
  • Suya dayanıklı güneş kremi daha uzun süre etkisini sürdürür. Terleme veya yüzme sırasında cildinizde etkisini yitirmeden kalabilir.
  • Güneş kremi güneşe çıkmadan 20-30 dk. önce uygulanması önemlidir.
  • Güneş kreminin 2 saatte bir tekrar sürülmelidir.
  • Güneş kremi kullanımının %100 bir koruma sağlamadığını bilmelisiniz.Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamak için özen göstermelisiniz.
Etiketler: Güneş Koruma, Cilt Bakımı
Şubat 27, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.