Koronavirüs (Covid 19) Bulaşmasını Engellemek İçin El ve Yüz Temizliği Nasıl Olmalı

Koronavirüs (Covid 19) Bulaşmasını Engellemek İçin El ve Yüz Temizliği Nasıl Olmalı

Hepimiz biliyoruz ki Koronavirüs (Covid 19) salgınından korunmak hijyenimize özen göstermeli, özellikle de el ve yüz temizliğimize dikkat etmeliyiz. Bütün uzmanların ortak yorumu, kişisel hijyenimize, el ve yüz temizliğine dikkat ettiğimiz takdirde bulaş riskinin azalacağı yönünde. Öyleyse Koronavirüs’ün bulaşmasını engellemek için el ve yüz temizliği nasıl olmalı?

Covid 19 Salgınının tüm dünyayı etkisi altına almış olduğu bugünlerde, Koronavirüsün bulaş riskini azaltmak için hepimizin alabileceği bir takım güçlü önlemler var. Kişisel temizlik, el ve yüz temizliği, bu önlemlerin başında geliyor.

Sadece Sosyal Mesafe Kurallarına Uymak Yeterli Değil

Koronavirüsün, virüsü taşıyan enfekte kişilerden saçılan damlacıklarla sağlıklı kişilere bulaştığını biliyoruz. Bu nedenle, gerek kişisel sağlığımızı, gerekse toplum sağlığını korumak adına sosyal mesafe kurallarına uygun davranıyoruz. Ancak sadece sosyal mesafe kurallarına uygun olmanın yeterli gelmeyeceğini söylememiz gerekir.

El Temizliği Koronavirüsün Yayılmasını Önlemede Çok Etkili

Koronavirüs bulaşma riskini azaltmak için el ve yüz yıkama kurallarına titiz bir şekilde uymamız gerekiyor. Bu nedenle ellerin en az 20 saniye boyunca sabunla, parmak araları, avuç içi, elin dış yüzeyi, tırnaklar, parmaklar ve bilekleri de içerecek şekilde, özenli bir şekilde yıkanması gerekiyor.

Yüz Temizliğine Önem Vermeliyiz

Enfekte bir bireyden havaya damlacıklar kanalı ile saçılan koronavirüsün, sağlıklı bir bireyin ağız ve burun yoluna yığılarak onu enfekte ettiğini biliyoruz. Bu nedenle, hastalığın yayılmasını engellemek adına sadece el hijyeni değil, yüz hijyeni de oldukça önemlidir. Bu nedenle yüzünüzü en azından yirmi saniye boyunca, Dermokozmetik üzerinden alacağınız, cildinizi tahriş etmeyen sabunlarla yıkamanızı öneriyoruz.

Koronavirüse Karşı El ve Yüz Temizliği Nasıl Olmalı

Öncelikle stresi kontrol ederek panik oluşturmamak, hem bedensel ve ruhsal sağlığımız, hem de tedirginliğe kapılmayıp kontrollü hareket edebilmemiz için çok önemli.

El ve yüz temizliğinde, sıradan sabun ve dezenfektanlar kullanmak cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle, Koronavirüs’e karşı cildinizi tahriş etmeyen, cildinizde kuruma, çatlama ya da egzama oluşturmayan, deri bütünlüğünün bozulmasını engelleyip cilt sorunlarına yol açmayan, sabun ve el-yüz dezenfektanlarını Dermokozmetik üzerinden almanızı öneriyoruz.

Dermokozmetik üzerinden alacağınız cildi tahriş etmeyen doğal sabun ya da dezenfektanlar ile ellerinizi ve yüzünüzü en az 20 saniye boyunca köpürterek, tüm yüzeylere temas ettirecek şekilde derinlemesine bir şekilde temizledikten sonra, tenimizi iyice durulamalı ve kurutmalıyız. Kurulama işleminin temiz havlu ya da selpaklarla gerçekleştiğine dikkat etmeliyiz.

Tenimizin gözeneklerinde birikmiş yağlı dokuları, dezenfektan ya da kolonya gibi ürünlere kıyasla, sabunların çok daha iyi temizleyeceğini unutmalıyız. Bu nedenle cildinizi bolca cildi tahriş etmeyen, doğal sabunlar ile yıkamanızı öneriyoruz.

Koronavirüse karşı kullanacağınız el ve yüz dezenfektanlarının en az %60 oranında alkole sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu orandan az alkol içeren dezenfektanlar, koronavirüse karşı yeterli önleyiciliği sağlayamamaktadır. Dezenfektan kullanımında da tıpkı sabunda olduğu gibi, sıvının tüm ten yüzeyine dengeli bir şekilde yayılması ve iyice ovuşturulması önemlidir. Dermokozmetik üzerinden cildi tahriş etmeyen, aloe vera ve e vitamini ile desteklenmiş el ve yüz dezenfektanlarına ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Koronavirüs (Covid 19) Bulaşmasını Engellemek İçin El ve Yüz Temizliği Nasıl Olmalı
Mayıs 12, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.