Koltuk Altı Kararmasına Son Verin!

Koltuk Altı Kararması Engelleyici

Koltuk altları bazen, vücudun diğer kısımlarına göre daha koyu bir renkte görünebilir. Koltuk altlarında meydana gelen renk koyulaşması kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Çünkü temiz olmayan ve sağlıksız bir görüntüye sebep olurlar. Koltuk altı kararması çoğunlukla esmerlerde olsa da bazen açık tenlilerde de görülür.

Koltuk Altları Neden Kararır?

Genetik yapı, koltuk altı kararmalarına neden olur ancak dış etkenler de koltuk altı kararmasında önemli rol oynamaktadır. Koltuk altı kararması genellikle bir hastalık olarak görülmez.

Terleme problemini nedeniyle ortaya çıkan kötü kokuyu yok etmek ve koltuk altı bölgesindeki terlemeyi önlemek amacıyla kullanılan deodorant ve benzeri ürünler koltuk altı bölgesinde kararmalara neden olmaktadır. Ancak tüm deodorantlar koltuk altı kararmasına sebep olacak diye bir şey yoktur. Genellikle koltuk altı kararmasına yatkın olan kişilerde yanlış deodorant kullanımı kararmaya neden olur.

Koltuk altına ılık ağda uygulanması da kararmaya sebep olabilir. Ağdanın çok sıcak kullanılması koltuk altını tahriş etmektedir ve koltuk altı kararması gibi sorunlara yol açmaktadır. Kullanacağınız ağdanın tam olarak erimiş ve ılık olmasına dikkat edin. Ayrıca tüylerinizi havadan çekmeniz cildinizin tahriş olmasına ve morarmasına neden olmaktadır.

Epilasyon sonrası kullanılan kremler, genetik olarak yatkın ve esmer kişilerde koltuk altı kararmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda jiletle epilasyon yapmak da koltuk altınızın tahriş olmasına neden olmaktadır.

Obezite, kalıtsal yatkınlık, sigara kullanımı, diyabet, doğum kontrol hapları ve aşırı terleme de koltuk altı terlemesine sebep olabilir.

Koltuk Altı Kararmasını Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Karbonatı vücudunuzun farklı bölgelerini beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Koltuk altına uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra koltuk altınızı yıkayın. Karbonat hem koltuk altınızın beyazlamasını sağlar hem de cildinizi deodorant ve benzeri ürünlerin zararlarından korur.

Koltuk altı kararmasında doğal bir beyazlatıcı olarak kullanılan limon, aynı zamanda çok iyi bir anti-bakteriyeldir. Ancak hassas ciltlere sahip kişiler asit içeriğine sahip limonu kullanırken dikkatli olmalıdır.

Her evde bulunan patates de koltuk altı kararmasını önlemek için oldukça faydalı bir sebzedir. Patatesi ince dilimler halinde kesip kararan koltuk altı bölgenize 10 dakika kadar ovarak sürünüz. Aynı işlemi rendelenmiş patatesin suyuyla da yapabilirsiniz. İşlem sonrasında koltuk altınızı iyice durulamayı ihmal etmeyin.

Etiketler: koltuk altı, kararma, doğal, önleyici
Eylül 11, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.