Güzelliğin Tamamlayıcı Unsuru: El ve Tırnak Bakımı

Güzelliğin Tamamlayıcı Unsuru: El ve Tırnak Bakımı

Bakımlı eller ve tırnaklar, güzel bir görünüşün parçalarındandır. Özellikle kadınlar için önemli olan el ve tırnak bakımı zaman ve özen gerektiren bir uğraştır. El ve tırnak bakımında nelere dikkat edilmelidir? Bu konuyu başlık başlık sizler için inceliyoruz.

Önce Hijyen

Çalışan kadınların kuaför veya güzellik salonlarına gitmek için zaman bulması zor olabilir. Ayrıca bu yerlerde el ve tırnak bakımı yüksek maliyetler gerektirmektedir. Bu yüzden evde bakım yapmak ideal olabilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus temizliktir. Günlük hayatta dokunduğumuz hemen her şey mikroplarla doludur. Dışarıdan eve gelindiğinde eller bol suyla yıkanmalıdır. Ellerin canlı bir görünüme sahip olması için ek olarak tuz ve su karışımı da uygulanabilir; bu doğal bir peeling uygulamasıdır.

Özellikle soğuk kış günlerinde cildinizin kuruması ile ellerde çatlaklar meydana gelebilir. Aynı zamanda soğuk hava cildinizin solgun ve cansız görünmesini sağlar. Bu yüzden ellerin sık sık nemlendirilmesi gerekir. Bu amaçla özel olarak üretilen hazır nemlendirici kremler kullanılabilir. Ayrıca bulaşık yıkama gibi ellerin suyla uzun süre temas halinde olduğu durumlarda eldiven kullanılmalıdır. Eller sıcak suya ve deterjan gibi kimyasal madde içerikli ürünlere karşı korunmalıdır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Neler Yapılmalıdır?

Tırnaklar için en sık karşılaşılan sorunlardan biri de tırnak kırılması. Bunun önüne geçmek için ellerinizin uzun süre suya maruz kalması gereken durumlarda eldiven ile korumaktır. Çünkü tırnaklar uzun süre suyla temas halinde olduğunda yumuşar ve kırılmaya başlar. Suyla temas sonrası, eller yıkandıktan sonra güzelce kurulanmalıdır. Tırnakların ıslak kalması sonucu mikroplarla çeşitli tırnak hastalıkları meydana gelebilir ve tırnakların doğal görünümü bozulabilir.

Tırnaklar mümkün olduğunca uzun bırakılmamalı, düzenli olarak kesilmelidir. Eğer uzatılacaksa da tırnak bakımına özen gösterilmelidir. Çok kısa da kesilmemelidir, çünkü bu mikropların tırnaklarınıza daha kolay nüfuz etmesini sağlar. Gerek tırnak bakımında gerekse tırnakların güzelliği için kullanılan ürünlerin seçimi doğru yapılmalıdır. Bu ürünlerdeki bazı kimyasallar, bilinçsiz kullanım sonucu sedef, liken gibi birtakım hastalıklara yakalanma riskini doğurur. Bu yüzden dikkatli olunmalı, dermotolojik olarak onaylanmış ürünler dışında piyasada bulunan ürünlerden uzak durulmalıdır. Tırnak çevresinin temizliği için özel olarak üretilen yağlar kullanılabilir. Oje temizliğinde kullanılan aseton da çok sık uygulanmamalıdır.

Tırnak bakımında kullanılan tırnak makası, törpü gibi aletlerin temizliğinden emin olun. Bu aletlerin yeterli hijyeni sağlamaması durumunda başta hepatit B ve hepatit C olmak üzere birçok tehlikeli hastalıklara yakalanabilirsiniz. Kendinize ait kişisel bakım aletleriniz olmalı ve bunları asla başkasından aldığınız aletleri kullanmamalısınız. Temizlikten sonra kullanılacak olan bakım yağları, kimyasal maddelerin bıraktığı artıkları silerek temizlenmesine yardımcı olur. tırnaklar iyice temizlendikten sonra oje sürülmelidir. Ojeden sonra şeffaf bir üst astar uygulayarak ojenin daha kalıcı ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ellerinizi tırnaklarınızı ovarak, sabunla ve bol suyla yıkamaya özen gösterin. Bunlar dışında tırnaklarınızda sararmalar veya olağan dışı kırılmalar gözlemlemeniz durumunda mutlaka bir doktora görünüp tıbbi destek almalısınız. Bazen bu tarz durumlar bazı deri hastalıklarının habercisi olması bakımından erken tanı gerektiren önemli durumlardır.

Etiketler: el ve tırnak bakımı
Ocak 19, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.