Göz Çevresi Kırışıklıklarına Savaş Açın

Göz Çevresi Kırışıklıklarına Savaş Açın

Kırışıklıklar, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır ancak alınabilecek önlemlerle kırışma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Yaş ilerledikçe vücudun birçok bölgesinde kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Göz çevresi, vücudun diğer bölümlerine göre daha ince bir yapıya sahip olduğundan kırışıklıkların ilk olarak görülmeye başladığı kısımlardandır.

Göz Çevresi Kırışıklıklarına Savaş Açın

Göz Altı Kırışıklıklarının Oluşum Sebebi Nedir?

Mimikler

Hayat boyu, kendimizi ifade etme sürecimiz bir parçası da mimiklerdir. Bazen konuşmaya dahi gerek duymadan tepkilerimizi karşı tarafa mimik yoluyla anlatırız. Göz çevresi de en çok mimik kullandığımız bölgelerden biridir. Göz çevresi kırışıklıklarının ilk sebebi mimiklerdir.

Genetik Faktörler

Bazı cilt yapıları genetik olarak erken kırışmaya daha müsaittir. Genetik yatkınlığın farkında olmak, erken yaşlarda kırışıklıklarla mücadele etmeye başlamak için bir fırsat olabilir. Ailenizde kırışıklığa yatkın cilt özelliği bulunuyorsa, 20’li yaşlarınızda cilt tipinize uygun göz çevresi kremleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu farkındalık, kırışıklık belirtilerini geciktirmede size büyük avantaj sağlayacaktır.

Düzensiz Beslenme

Çağımızın sorunlarından biri de dengesiz beslenmedir. Hayat temposu içerisinde çoğu zaman öğün atlama, yemeği geciktirme ya da hızlı ve pratik yiyecekler atıştırma durumunda kalıyoruz. Vücudun dengesini bozan bu tarz alışkanlıklardan göz çevremiz de nasibini alıyor.

Gözleri Sert Bir Biçimde Ovuşturmak

Bazen alışkanlıklarımız gereği farkında olmadan gözlerimizi çok sert biçimde ovuşturabiliyoruz. Özellikle bilgisayarda uzun saatler çalışmak, uykusuz kalmak, uzun süre güneşe maruz kalmak, stresli olmak gibi durumlarda yaptığımız gözleri ovuşturma eylemi daha sonraki dönemlerde bize kırışıklık olarak geri dönüyor.

Uyku Problemleri

Uykusuzluk ve düzensiz uyku da vücutta erken yaşlanmayı tetikliyor. Uyku düzenine dikkat eden ve verimli uyku uyuyan kişilerde kırışık oluşma ihtimali uyku sorunu olanlara oranla daha azdır.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Alkol ve sigara tüketimi de sağlıkla alakalı birçok soruna davetiye çıkarıyor. Cilt sağlığını derinlemesine zarara sokan alkol ve sigaradan uzak durmak, hayat kalitesinin artmasına büyük oranda fayda sağlıyor.

Güneş Gözlüğü Takmamak

Güneşe çıktığımızda istemsiz olarak gözlerimiz kısılıyor ve bu kırışıklıklar aynı mimikler tekrarlandığında bir süre sonra kalıcı hale geliyor. Bu durumun önüne geçmek için güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkmamaya dikkat edin. Hatta kışın da güneş gözlüğü kullanın.

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Göz kuruluğuna Karşı Önlem Alın

B ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum, göz kuruluğu için önemli takviyelerdir. Omega 3 ve 6 besinleri gözyaşı kalitesini artırarak gözlerde yanma ve tahrişi önler. Rezene, papatya gibi çayları demleyip, soğumasını bekledikten sonra pamuk yardımıyla gözünüze pansuman yapabilirsiniz.

Göz Egzersizleri Yapın

Göz kaslarınızı farklı yönlere hareket ettirebilirsiniz. Gözleriniz nadiren kapalı olduklarında hareket edebilir. Bu yüzden gözleriniz kapalıyken gözbebeklerini yukarı, aşağı ve yanlara döndürün. Her dönüşü 10 kere tekrarlayın. Daha sonra gözlerinizi açın ve hareketi göz kapaklarınızın açık olduğu 10 kere tekrarlayın.

Cilt Yapınıza Uygun Göz Kremleri Tercih Edin

Kulaktan duyma bilgilerle ya da çok iyi araştırmadan aldığımız bazı ürünler bize faydadan çok zarar sağlıyor. Göz çevresi için kullanacağınız ürünü seçmeden önce detaylı araştırma yapmakta ve uzman görüşü almakta büyük fayda var. Göz çevresi için cilt tipinize ve yaşınıza uygun seçimler yapabileceğiniz ürünleri sizin için derledik.

https://www.dermokozmetik.com/Cilt-Bakimi/Goz-cevresi-urunleri
Etiketler: Göz Çevresi Kırışıklıklarına Savaş Açın, Bitki Çaylarının Cilde Faydaları, Derin Kırışıklıklara Özel Bakım, Vücut Bakımının Önemi, Sivilcelere Karşı Mücadele Zamanı, Kış Aylarında Cilt Bakımı, Nuxe Nuxellence, dermokozmetik, cilt kuruluğu, Avene Cicalfate, cilt bakımı, Bioderma Sensibio, cilt sağlığı, kuru cilt problemleri, cilt kuruluğu nasıl oluşur,
Ekim 21, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.