Dudak Bakımı Yapıyor musunuz?

Dudak Bakımı Yapıyor musunuz?

Dudaklar, yüzümüzde en çok kullandığımız organ ve dudak derimiz, aynı göz çevremiz gibi vücudun diğer bölgelerine göre çok daha ince bir deriden oluşuyor. Bu da dudakların çatlamasına, kurumasına ve tahriş olmasına zemin hazırlıyor. Bunun önüne geçmek için ise dudak bakımına dikkat etmek gerekiyor.

Dudaklar Neden Çatlar?

Dudak çatlaması, hafif çatlaklardan ağır çatlaklara kadar gidebilen ve ağrılara neden olan bir problemdir. Önlem alınmadığında, çatlayan dudaklar kanayan yaralara dönüşür. Bu hem fiziksel olarak çok acı verir hem de görünüş açısından oldukça rahatsız edicidir. Dudaklarımızda yağ bezi miktarı oldukça azdır. Bu durum dudaklarımızın doğal bir koruyucuya sahip olmamasına sebep olur. Dudaklarımızı korumak için, her gün bakım yapmak gerekmektedir. Düzenli yapılan bakımlar çatlamış, kuru dudaklar için uzun vadede en doğru çözümdür.

Basit Dudak Bakımı Tavsiyeleri

  • Vücudun aldığı tüm besinler, bütünsel olarak her organı etkilediği gibi dudakları da etkiliyor. Güzel dudaklara sahip olmak için sağlıklı beslenmek de oldukça önem taşır.
  • Dudaklarınızı yalamayın. Tükürükte bulunan enzimler, dudaklar için çok sert olduğundan dudak yalamak, anlık etki gösterir.
  • Dönem dönem, ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için, dudaklarınızı narin ve dikkatlice ovabilirsiniz.
  • Uyumadan önce, yüz makyajı temizlemenin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Makyaj temizleme esnasında, dudaklarınızda ruj kalmadığından emin olun.
  • Uyumadan önce, gece boyunca dudaklarınızın beslenmesini sağlamak için, dudak bakım kreminizi mutlaka sürün.
  • Dudaklarınıza masaj yapın. Masaj, dudaklarınızdaki kan dolaşımını iyileştirir.
  • Seyahatleriniz sırasında da dudak kreminizin yanınızda olduğundan emin olun.

Yaz Aylarında Dudak Kuruması ve Çatlamasına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Güneş Dudaklarınızın En Büyük Düşmanı

Güneşte uzun süre vakit geçirmenin, cildimize verdiği zararları hepimiz biliyoruz. Dudak derisinin, vücudun diğer bölgelerine göre daha ince bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu durumda güneşten en çok etkilenen bölgelerimizden biri de dudaklar.

Dudaklarınızı güneşten korumak için, güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Ya da güneşe çıktığınızda koruyucu bakım ürünleri veya geniş kenarlı şapkalar kullanın.

Bol Su Tüketin

Dudaklar, en çok neme ihtiyaç duyuyor. Temel yaşam kaynağımız su da dudaklarımızı nemlendirmede en önemle yardımcımız. Su içmeyi mutlaka rutininiz haline getirin.

Cildinize Zarar Veren Ürünleri Kullanmayın

Yüzünüz, saçınız ve dişiniz için kullandığınız bakım ürünlerinin hepsi dudak bölgenizle de temas eder. Sabunlar, içeriğinde renklendirici olan şampuanlar veya beyazlatıcı diş macunları dudaklarınıza zarar verebilir. Bakım ürünlerinizi seçerken çok dikkatli davranın.

Dudak Bakım Kreminizi İhmal Etmeyin

Sağlıklı bir görünüş, size her zaman kendinizi iyi hissettirir. Dudaklarınızın hep yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlamak için, doğru ürünleri seçmelisiniz. Bu süreçte, istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilmeniz için, dudak bakım ürünlerimizi derledik. :)

Dudak Bakımı
Etiketler: Dudak Bakımı
Temmuz 03, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.