Detoks Suyunun Sağlığa Faydaları

Detoks Suyunun Sağlığa Faydaları

Detoks suyunun sağlığa faydaları hakkında çok fazla efsane vardır. Evet, sağlıklı kalmak için su içmek önemlidir. Bu nedenle, genellikle günde sekiz bardak su içmeniz önerilir. Bununla birlikte, bazı insanlar suya ilave olarak içine ekleme yapmanın sağlığa yararlarını arttırdığını düşünüyor. Detoks suyu, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına, enerji seviyenizi iyileştirmesine ve kilo vermenize yardımcı olduğu söylenir.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu, taze meyvelerin, sebzelerin veya bitkilerin lezzetleri ile aşılanmış sudur. Bazen meyveli su veya meyveli su olarak da adlandırılır. İstediğiniz meyve, sebze ve otların herhangi bir kombinasyonunu kullanarak evde detoks suyunu birçok farklı şekilde yapabilirsiniz. Detoks suyu ayrıca, özellikle şekerli soda ve meyve suyu gibi yüksek şekerli içecekler yerine, kilo verme planlarında da önerilmektedir.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Evde detoks suyu yapmak çok kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler ise su, çeşitli meyveler, sebzeler ve otlar. Malzemelerinizi doğrayın ve tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk suya ekleyin. Ne kadar fazla bileşen kullanırsanız, lezzet o kadar güçlü hale gelir. Soğuk bir içecek yapıyorsanız, aromaların daha derinde demlenmesini sağlamak için detoks suyunu buzdolabında 1–12 saat bırakabilirsiniz. Bu süreden sonra malzemeleri çıkardığınızdan emin olun. Aceleniz varsa, meyvelerinizi ve şifalı bitkileri kullanmadan önce ezmek veya çürütmek tatların daha çabuk salınmasına yardımcı olabilir.

İşte bazı popüler detoks suyu tarifleri:
  • Salatalık ve nane
  • Limon ve zencefil
  • Böğürtlen ve portakal
  • Limon ve kırmızı biber.
  • Karpuz ve nane
  • Greyfurt ve biberiye.
  • Portakal ve limon
  • Limon ve yeşil limon.
  • Çilek ve fesleğen.
  • Elma ve tarçın.

Detoks Suyunun Sağlığa Faydaları

Kilo vermenize yardımcı olur

İçme suyu kilo vermenize yardımcı olabilir ve bu da detoks suyuna uygulanır. Suyun geçici olarak metabolizma hızınızı arttırdığı gösterilmiştir, bu yüzden daha fazla kalori yakarsınız. Çalışmalar, yarım litre su içmenin metabolik hızınızı yaklaşık bir saat boyunca% 30'a kadar artırabileceğini göstermiştir. Aslında, bir kilo verme programının bir parçası olarak, önerilen miktarda su içenlerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verme eğilimi vardır.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Bol miktarda su içmek, yemeğin bağırsaklarınızdan rahatça geçmesine yardımcı olabilir ve kabız olmanızı önler.
Duygu durum ve Enerji Seviyelerini İyileştirir
Hafif dehidrasyon bile ruh halini, konsantrasyonu ve enerji seviyelerini etkileyebilir. Çalışmalar, yaklaşık %1'lik dehidrasyon seviyelerinin ruh halini önemli ölçüde azaltabileceğini, konsantrasyon açıklığını azaltabileceğini göstermiştir.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Meyve ve sebze yemenin ve hatta meyve sularının bile bağışıklık sisteminizi desteklemesine yardımcı olabileceği doğrudur. Özellikle, C vitamininin düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminize fayda sağladığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, detoks suyu gibi bir infüzyondan alacağınız bu besinlerin miktarının minimal ve çok değişken olması muhtemeldir.

Etiketler: Detoks, Detoks suyu, Detoks faydaları
Şubat 04, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.