D Vitamini ve B Grubu Vitaminlerine Dikkat Edin

D Vitamini ve B Grubu Vitaminlerine Dikkat Edin

Maalesef son günlerde bütün dünyanın gündemi Corona. Virüs onlarca ülkede varlık göstermiş ve kayıplara yol açmış durumda. Ülkemiz ise dünyanın geri kalanına kıyasla steril kalmayı başardı. Yetkililer bu durumun böyle devam etmesi için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar. Bireyler olarak ise bize düşen görev bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bunun için ise düzenli beslenmeli, takviyelerimize dikkat etmeliyiz. Tüm bunları dikkate alarak bu yazımızda bağışıklık sisteminin en çok ihtiyaç duyduğu iki vitamini incelemeye karar verdik: B vitamini ve D Vitamini.

Zararlı beslenme alışkanlıkları, yoğun tempo ve stres üçlüsünden bahsederek konumuza devam edebiliriz. Bu üçlüden hemen hemen herkes özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar oldukça şikayetçi. Üçüne aynı anda bir süre aralıksız maruz kalındığı takdirde psikolojiyi, bağışıklık sistemini ve günlük hayattı ayakta tutmak oldukça güç. Tüm bu eksilerden en çok nasibini alansa D vitamini ve B vitamini değerlerimiz. Bu iki vitamin değeri düşmeye başladığındaysa gerisi kısır döngüye giriyor. O yüzden spotumuzu tekrar edip konumuzu detaylandırmaya çalışacağız: D Vitamini ve B grubu vitaminlerine dikkat edin!

B Grubu Vitaminler Nelerde Var?

B grubu vitaminler, özellikle de B12 vitamini yoğunluklu olarak hayvansal gıdalarda bulunuyor. Et, süt, yumurta gibi gıda maddelerinden b grubu vitaminlerini almak esasen mümkün. Et türleri arasında ise kırmızı et b grubu açısından sıralamada başı çeken tür. Tam tahıllar, fasulye ve mercimek gibi baklagiller de b açısından zengin besinler.

B12 ve Diğer B Vitaminlerinin Eksik Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Odaklanma problemi, dikkat dağınıklığı ve genel manada yorgunluk hissi taşıyorsanız B grubu vitaminlerinize baktırabilirsiniz. Oldukça basit bir kan tahlili ile sonuçlar görüntülenebilmekte. Bu konuda önyargılı olmanızı tavsiye etmiyoruz. Ciddi manada hayvansal gıda tüketseniz bile bağırsak florasına bağlı olarak bazı bünyelerde b vitaminleri emilimi vücut tarafından tam gerçekleştirilemiyor. Salgın hastalıkların, özellikle de Corona gibi tehlikeli virüslerin mevcut olduğu bu günlerde bağışıklık sisteminizi çok güçlü tutmalısınız. B grubu vitaminleri ise bağışıklık sisteminin çok önemli parçaları.

D Vitamini Nelerde Var?

D vitamini balık, süt ve mantar gibi besinlerde bolca bulunmakta. Bu besinler makul miktarda alerjiniz olmadığı takdirde tüketilirse ihtiyacınızı görebilirsiniz. Ancak D vitamini ihtiyacı tamamen besinlerle karşılanamaz. Vücudunuzun güneş görmeye de ihtiyacı var. Güneşin bol olduğu günlerde dik açıya maruz kalmadan vücudu güneşle buluşturmak gerekir. Ülkemiz bu açıdan oldukca avantajlı. O yüzden d vitamini dikkat edildiği takdirde eksikliğinin kolayca giderilebildiği bir tür vitamin.

Ağrılarınızı Varsa D Vitamini Eksikliği Yaşıyor Olabilirsiniz

Kronik vücut ve baş ağrısı d vitamini eksikliğinin önemli belirtilerindendir. Yine yukarıda b vitamini bahsinde belirttiğimiz gibi basit tahlillerle sonucu öğrenebilirsiniz.

Etiketler: vitamin
Mart 06, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.