Çocuklar için Güneş Kremi Kullanımı

Çocuklar için Güneş Kremi Kullanımı

Yaz aylarında çocuk olmak genellikle dışarıda oynamaktan ibarettir, ancak çocuğunuzu güneş ışınlarının ultraviyole ışınlarından koruyamazsanız, yaşamında daha sonra cilt kanserine neden olabilir, çocuğunuzun cildinin tahriş olmasına ortam hazırlayabilir. Yapılan araştırmalar da hep bu yönde. 600'den fazla Avustralyalı yetişkin için yapılan son JAMA Dermatoloji analizi, çocukluk döneminde düzenli olarak güneş kremi kullananların yaşamda ileride melanom riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Annals of Epidemiology'de yayınlanan 2008 analizine göre, çocukluk döneminde sadece bir tane kabarcıklı güneş yanığı, yaşam boyu melanom riskini (en ölümcül cilt kanseri şekli) neredeyse iki katına çıkarabilir.

Ancak herhangi bir ebeveynin bildiği gibi (özellikle küçük çocuklu biri), çocuklar ve güneş koruyucu her zaman karışmaz. Her sabah üzerlerine güneş kremi sürmek zor olabilir. Okul çağındaki küçük çocuklar bile, cildin vücudumuzu korumak için nasıl çalıştığı ve güneş korumasının cildi korumak için nasıl çalıştığı hakkında bazı temel bilgileri anlayabilir. Cilde zarar veren şeylerden birinin güneşten gelen ultraviyole radyasyon olduğunu açıklayabilirsiniz. Eğer güneşte korunmamış olarak dışarı çıkarsanız, hasar güneş yanığı veya bronzluk olarak ortaya çıkar.

Çocuklar yaşlandıkça, UV hasarı ile cilt kanseri arasında bağlantı kurmayı önererek, güneşten korunma alışkanlıklarının bir disiplin halinde hayata geçirilmesini destekler. O nedenle güneş kreminin önemi çocuklara dürüstçe anlatıldığında çocukların bunu kabul etmeme durumu yoktur. Bu gerçekçi diyalog çocukların ciltlerini korumanın uzun vadeli önemini anlamalarına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızı korumak söz konusu olduğunda, aynı kurallar sizin için de geçerli. Amerikan Dermatoloji Akademisi, dışa çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce, maruz kalan tüm cilde SPF 30 veya daha yüksek bir geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulanmasını ve en az 2 saatte bir veya yüzmeden veya ağır terlemeden sonra tekrar uygulanmasını önerir. Sebzelerinizi yemek yerken ve dişlerinizi fırçalarken olduğu gibi, çocuğunuzun güneşten koruyucu bir alışkanlık edinmesini sağlamanın en iyi yolu, akıllı güneşten korunma stratejilerini kendiniz uygulayarak rol model olmanızdır. Fakat en büyük probleminiz, çocuklarınızın onları durduracak kadar uzun süre ayakta durmasını sağlamaksa, onlara güneş kreminin önemini eğlenceli bir şekilde anlatabilir, krem sürme ritüelini oyunlaştırabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir çocuk oyuna hayır demez :)

Çocuğunuz için doğru güneş kremini seçerken Dermokozmetik.com'a göz gezdirmeyi ihmal etmeyin.

Ürününü İncele
Etiketler: güneş kremi, çocuk
Nisan 09, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.