Cilt Tipine Göre Bakım Teknikleri

Cilt Tipine Göre Bakım Teknikleri

Cilt sağlığımızın korunmasında cilt bakımı oldukça önemlidir. Her insanın cilt türü birbirinden farklı olduğu için uygulanması gereken cilt bakım teknikleri ve kullanılacak cilt bakım ürünleri de farklı olmalıdır. Cilt tipine göre bakım tekniklerinden önce hangi cilt tipine sahip olduğunuzu belirlemeli ve ona göre önlem almalısınız. Ancak bu yazımızda yer alan bilgiler genel bilgilerdir. Kesin bilgilere ve bakım tekniklerine ancak bir uzmana danışarak ulaşabilirsiniz. Yazı boyunca lütfen içeriğimizin profesyonel tavsiyeler niteliğinde olmadığını göz ardı etmeyeniz.

Hangi Cilt Tipine Sahip Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Temel olarak 4 farklı cilt tipi vardır: Karma cilt, normal cilt, kuru cilt ve yağlı cilt. Basit bir yöntemle hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Önce yüzünüzü yıkayın ve 15-20 dakika boyunca hiçbir müdahalede bulunmadan bekleyin. Yüzünüzde bir gerginlik hissediyorsanız ve bu gerginlik yaklaşık yarım saat boyunca devam ediyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Yüzünüz parlamaya başlarsa yağlı bir cildiniz var demektir. Bu ikisinden biri gerçekleşmemişse cildiniz normal veya karma cilt tipindedir.

Cilt tipinizi anlamanın bir diğer yolu da sabah kalktığınızda yüzünüzü bir kağıt mendil yardımıyla silerek gözlemlemektir. Eğer kağıt mendil üzerinde yağ kalıntılarına rastlanıyorsa yağlı cilt, yağ yoksa kuru cilt, bazı bölgeler nemli bazı bölgeler kuru ise karma cilt, herhangi bir kalıntıya rastlanmıyorsa normal cilt tipine sahipsiniz demektir.

En yaygın görülen cilt tipi karma cilt tipidir. Normal cilt tipinden farklı olarak yüzün bir kısmı yağlı bir kısmı kurudur. Genellikle burun, çene ve alın bölgesi yağlı, diğer yerler kurudur. Bu cilt tipinde göz kenarlarında kırışıklık görülebilmektedir.

Normal cilt tipinde yaygın olarak canlı ve pürüzsüz bir görünümle karşılaşırız. Bu cilt tipinde kırışıklık minimum düzeydedir. Kuru ciltlerde kırışıklık, soyulma, pullanma gibi belirtiler, diğer cilt tiplerine göre ayırt edici özelliklerdir. Yağlı ciltlerin ise siyah nokta ve sivilce sorunu vardır fakat özenle bakım yapıldığında ışıltılı bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak cilt tipidir. Yağlı ciltlerde kırışıklığa daha az rastlansa da diğerlerine göre bakımı daha zordur.

Farklı Cilt Tipleri İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltlerde nem ve yağ miktarı daha düşük olduğu için cildin nem ve yağ ihtiyacını karşılayan bakım ürünleri tercih edilmelidir. Eğer kuru cilt tipinde nem ve yağ takviyesi yapılmazsa bu kırışıklıkların oluşumunu ve hızlanmasını sağlar. Özellikle sabahları ciltteki yağ dengesini koruyan bakım uygulanmaldır.

Yağlı ciltlerde sebum üretimi daha fazla olduğu için bu cilt tipinde gözeneklerin kirlerle tıkanması sonucu siyah nokta ve sivilce oluşumu görülür. Özellikle burun yüzeyindeki gözeneklerin geniş olması siyah nokta oluşumunu kolaylaştırır. Yağlı ciltlerde nem kaybı yüksektir ve dolayısıyla vücut bu em kaybını düzenlemek için sebum üretir. Yağlı cildin nemlendirilmesi ve sebum üretiminin yavaşlaması açısından iyice temizlenmesine özen gösterilmelidir. Gözenekleri daha temiz tutmak için yüz temizleyici ve tonik kullanılabilir. Ayrıca haftada bir defa peeling uygulamak, sebum üretiminin yol açtığı ölü deri oluşumunun önüne geçerek derinlemesine bir temizlik sağlar.

Bunların dışında tüm cilt tipleri için güneş kremi ve koruyucu kremler de oldukça faydalıdır. Güneşin D vitamini yönünden cilde faydası olmakla birlikte cildin direkt olarak fazla güneş ışığına maruz kalması bazı cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir. Ayrıca daha sağlıklı ve canlı bir cilt için düzenli uyku da son derece önemlidir.

Etiketler: cilt tipine göre bakım, cilt tipi, cilt bakimi
Ocak 22, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.