Cilt Sağlığı İçin Neler Yapmak Gerekir?

Cilt Sağlığı İçin Neler Yapmak Gerekir?
Birçok insan cildiyle ilgili sorunlar yaşamaya başladığında, bazı problemler yaşamaya başladığında cildiyle ilgili uygulama, cihaz ya da dermokozmetik ürünlerine yönelmektedir. Oysa önemli olan cildimizde sorun yaşadıktan sonra bakım ve tedavi arayışına yönelmek değil, sorun henüz ulaşmadan, ciltte sorun oluşumunu önlemek ve cildimizde kırışıklıkların oluşmasını engellemektir.

Cildinizde Sorunlar Oluşmadan Müdahale Edin

Bir sorun henüz meydana gelmeden, sorunun oluşmasına müdahale etmek, cilt bakımı için en iyi metottur. Çünkü hormonel bir takım dengesizlikler nedeniyle, bir takım kazaların sonucunda ya da doğal bir sürecin gereği olan yaşlılığın bir neticesi olarak; cildimizin, dirilik ve dinçliğini bir noktadan sonra kaybedeceği muhakkaktır. Bu nedenle birçok dermotolog, danışan ya da hastaları henüz bir takım sıkıntılar yaşamadan önce “koruyucu hekimlik” yaklaşımı ile soruna, henüz ortaya çıkmadan müdahele etmeye çalışır. Yani, kırışıklık oluşumunu ve ciltte pürüzlerin meydana gelmesini, henüz ortaya çıkmadan engeller ya da geciktirir. Elbette kırışıklık, pürüzler ya da cilt lekeleri oluştuktan sonra da bu sorunlara müdahale edilerek çözüm sağlanabiliyor, ama en doğrusu, cilt lekeleri henüz oluşmadan gerekli önlemleri alarak sorun başlamadan çözüm sağlamak.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Genel sağlığımız için önemli olduğu kadar cilt sağlığımız için de önemli olan bir takım yaşamsal alışkanlık ve uygulamalardan bazıları; günde 2 litre kadar su içmek, kesinlikle sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak ve düzenli spor yapmaktır. Ancak bu sağlıklı faaliyetlerin ötesinde, cilt yaşlılığını durdurmak ve kırışıklıkları geciktirmek için, şunları öneriyoruz:

1) Nemlendirici Kullanın

Cildi tehditlerden koruyan, en önemli destek unsurlardan biri nemlendirici kullanmaktır. Dermokozmetik üzerinden her bütçeye uygun olarak sipariş edebileceğiniz cilt nemlendiricilerini kullanarak, cildinizdeki kırışıklara dur diyebilirsiniz. Dermokozmetik gibi güvenilir bir firma üzerinden alacağınız cilt nemlendiricilerinde, aslında nemlendirici fiyatı çok da önemli değildir. Önemli olan kendi cilt tipinize uygun, güvenilir bir marka tarafından edinilmiş, kaliteli bir nemlendirici kullanmaktır.

2) Güneşten Korunun

Cilt sağlığı için olmazsa olmaz bir diğer şey de güneşe karşı olan mesafenizi iyi ayarlamanızdır. Özellikle yazları ama yılın her mevsiminde, her gün, cildinizi güneşin olası tahribatına karşı hazırlamanız gerekmektedir. Bu nedenle evden çıkmadan 15 dakika kadar önce kendi cilt yapınıza uygun koruyucu bir güneş kremi kullanmalısınız.

3) Kimyasal Peeling ve Oksijen Terapileri

Ne kadar dikkatli olunursa olunsun yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan kırışıklıkları gidermek ya da ne kadar temkinli olunursa olsun özellikle yazları yıpranan cildi canlandırmak ve güneşin olumsuz etkilerinden cildi arındırmak için sonbahar ya da kışaylarında glikolik asit ile kimyasal peeling yöntemlerine başvurabilir ya da oksijen terapileri ile cildinizde tazelik ve yenilenmeyi sağlayabilirsiniz.

4) Botoks

Botoks, hemen her kesimden insanın, belli bir yaştan sonra, cildinin diriliğini korumak için başvurduğu bir yöntemdir. Senede ortalama üç defa botoks yöntemine başvurmak, kırışıklıkların ortadan kaldırılması için yeterli gelmektedir. Botoks ile cildinizdeki kırışıklıkları giderebileceğiniz gibi yeni kırışıklıkların oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Etiketler: Cilt Sağlığı
Mayıs 16, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.