Cilt Kuruluğu Önlenebilir!

cilt kuruluğu nasıl önlenir

Cilt Kuruluğu Önlenebilir!

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte, dolaplardaki yazlık kıyafetlerin yerini daha kalın kıyafetler aldı. Evlerde akşam televizyon izlerken size eşlik etmesi için şallar, battaniyeler de çıkarıldı. Peki soğuk havalar için cildinizi kışa hazırlamaya başladınız mı? Değişen hava koşulları, sert ve rüzgarlı havalar, klima çarpması ve sıcak ortamdan aniden soğuk ortama geçiş cildinizi oldukça zorladığını biliyor muydunuz?

Cilt Kuruluğu Nasıl Oluşur?

Kış aylarında havanın soğumasıyla birlikte, deri vücut ısısının kaybolmaması için harekete geçer ve kan dolaşımını yavaşlatır. Ter ve yağ bezeleri daha az çalışır. Kan dolaşımının yavaşlamasına bağlı olarak, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaşır, cilt yağ kaybeder ve cilt kuruluğu başlar. Cilt kurudukça hassaslaşır. Dış etkilere karşı kendini koruyamaz ve kızarmaya, renk değiştirmeye, kaşınmaya başlar. Lipid bariyeri dediğimiz koruyucu tabaka incelir ve cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Cilt kuruluğu uzun vadede erken yaşlanma için de uygun zemini hazırlar. Tam olarak bu sorunların yaşanmaması için, havalar soğumaya başladığı anda önlem almakta fayda var.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir

Yazın ve Kışın Kullanılan Bakım Ürünleri Arasında Ne Fark Var?

Kışın cilt tipinizde bariz bir farklılık meydana gelir. Örneğin normalde yağlı bir cilt tipiniz varsa, kış aylarında cildiniz çok daha az yağlanır. Cildiniz zaten hassassa kış aylarında ağrılı olacak kadar hassaslaşır. Bu sebeple, kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalıdır. Kışın kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır. Eğer kışın cilt bakımına dikkat edilmez ise kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemlerin yanı sıra cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli örtülü olması; akne, sebore, kist oluşumuna da sebep olabilir.

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

- Kış aylarında değişen cilt tipinize uygun olarak daha yoğun bakım sağlayan ve cilt kurumasını engelleyen cilt temizleme ürünleri ve nemlendiriciler kullanmaya özen gösterin. - Kuru cilt tipine sahipseniz, cildinizi kesinlikle sabun bileşenleri içermeyen losyonlar ile temizleyin ve alkol içeren tonikler kullanmayın. - Kışın, belirli aralıklarla cilt tipinize uygun maskelerle cildinizi ölü derilerden arındırmayı ihmal etmeyin. - Soğuk havayla birlikte cildiniz pul pul dökülüyorsa, bunu fondöten ile kapatamazsınız. Aksine fondöten sürerek daha kötü görünmesine neden olursunuz. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalı, zengin içerikli bir gece kremi kullanmalı ve mümkünse nemlendirici içeren, leke önleyici, anti-aging etkili, güneş koruma faktörlü fondöten etkili bitkisel kremleri seçmelisiniz. - Sağlıklı beslenme, bütünsel sağlık için oldukça önemli bir alışkanlıktır. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır. - Soğuk havada uzun ve sıcak bir duş fikri kulağa mükemmel gibi gelse de aslında cilt dengesi için hiç de uygun değildir. 15 dakikadan uzun süren sıcaklık cildinizin lipid tabakasını ele geçirmeye başlar. Cildinizdeki doğal yağların yok olmasına neden olur. Duşta sıcaklığı düşürün ya da banyonuzun süresini kısaltın ve banyodan sonra, vücudunuz için daha sık periyodlarda nemlendirici kullanın. - Son olarak ellerinize el bakım kremlerini sürdükten sonra 20-30 dakika streç film ya da pudrasız cerrah eldiveniyle kapatırsanız, cildiniz daha güçlü olur.

Etiketler: cilt bakımı, kuru cilt, cilt kuruması önleme, cilt kuruluğu nasıl oluşur, cilt kuruluğu nasıl önlenir,
Ekim 04, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.