Avokadonun Cilde Olan Faydaları

Avokadonun Cilde Olan Faydaları

Güzel görünümlü ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız, avokadoları diyetinizin bir parçası yapın. Avokado kremsi, lezzetli, ucuz ve çok yönlüdür. Bununla birlikte en iyi sandviçleri veya salataları hazırlayabilir veya avokadodan müthiş sosyal yapabilirsiniz. Eğer onları yemekten sıkılırsanız ya da mutfağınızda avokadoya bu kadar yer vermek istemiyorsanız, avokadoları doğrudan bir parıltı için cildinize uygulayabilirsiniz.

Avokado, cildinizi koruyan poli ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Tekli doymamış yağlar cildinizin üst tabakasını nemli tutar, böylece yumuşak ve sağlıklı bir görünüm elde eder. Çoklu doymamış yağ asitleri, Oregon State University'deki Linus Pauling Institute'a göre cildi güneşin zararlarından korur ve cildin hassasiyet ve iltihap belirtilerine karşı korur.

Yiyecekleri metabolize ettiğinizde veya kirleticilere maruz kaldığınızda, vücudunuz serbest radikalleşir. Serbest radikaller, cilt hücreleri de dahil olmak üzere hücrelere zarar verir. Karotenoidler, E vitamini ve C vitamini gibi avokadolarda bulunan antioksidanlar serbest radikallerin zarar görmesine karşı korumaya yardımcı olur. Özel bir karotenoid olan lutein, cildin su içeriğini ve elastikiyetini arttırır ve yararlı cilt lipidlerinin yok edilmesini azaltır. E vitamini sizi ultraviyole ışıktan korur. Cildinizin ana yapısal bileşeni olan kollajeni ve elastikiyetini ve sıkılığını kaynağı olarak vücudunuzun C vitamini alması gerekir.

Avokado, 2 ila 6 mikrogram biyotin veya Diyet Referans Alımının yüzde 6 ila 16'sını içerir. Biotin, B kompleks vitaminlerinin bir parçasıdır. Linus Pauling Enstitüsü'ne göre, tüm B vitaminleri sağlıklı bir cilt için gereklidir. Yeterli miktarda biyotin olmadan, kuru cilt ve pullu, kırmızı bir kızarıklık gelişebilir.

Topikal Cilt Faydaları

Evde spa yapıyorsanız, bir gün için avokado kullanın. Avokado ezin ve vücudunuza sürün. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra ılık bir duş alın. Yağlar cildinize nüfuz eder ve yumuşar. Yaşlanma belirtilerini yok etmek için yüzünüze püresi avokado koyun veya parlak ve genç bir ışıltı için ölü deri hücrelerinden kurtulmak için avokadoyu çiğ bal ve yoğurtla karıştırın. Güneşte çok uzun süre kaldıysanız, ağrıyı hafifletmek için doğrudan güneş yanmış cilde avokado uygulayın.

Etiketler: Avokado
Nisan 18, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.