10 Adımda Doğru Cilt Bakımı Teknikleri

10 Adımda Doğru Cilt Bakımı Teknikleri

Cildimiz bizi dış etkenlerden koruyan, vücudumuzun nem ve sıcaklık dengesini sağlayan en önemli organlarımızdan biri. Ne var ki bu koruyucu tabakanın da korunmaya ihtiyacı var. Özellikle mevsim şartlarındaki ani değişiklikler, cildimizi yıpratıp güçsüzleştirebiliyor. Öte yandan cildimize gereken özeni göstermediğimiz zaman birtakım cilt hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali de var. Bu açıdan doğru cilt bakımı oldukça ciddi bir konu. Sadece doğal hava koşulları ve gündelik eylemlerimiz değil, bilinçsiz cilt bakımı da olası cilt problemlerini tetikleyen unsurlar arasında. Peki cilt sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için bu sorunun cevabını 10 adımda doğru cilt bakım teknikleri ile özetliyoruz. Aşağıdaki cilt bakım teknikleriyle iklim koşulları, kimyasal ürünler, yaşlanma etkileri, enfeksiyon, kuruluk gibi faktörlere karşı üst düzey bir koruma sağlayabilirsiniz.

Kapsamlı Cilt Bakımı

Cilt bakımında toksinlerden arınmak kadar, cilt temizliği sonrası bakterilerden korunmak da önemlidir. Çünkü gözeneklerin açılması, bakterilerin yeniden cilt yoluyla vücuda girmesini kolaylaştırır. Yüz toniği uygulamak bu konuda etkili yöntemlerden biridir. Bunun dışında ölü deri cildin nefes almasını zorlaştırır. Bu durumun önüne geçmek için haftada bir defa peeling yapmalısınız. Ayrıca özel gündüz ve gece kremlerinin kullanımı da cilt bakımında önemlidir.

Cildi Nemlendirme

Cildi Nemlendirme

Vücudumuzun özellikle kış mevsimlerinde, aşırı soğuk ve kuru havalarda yüzeydeki nem oranı düşer. Cilt bakımında nem son derece önemlidir. Kuruyan cildin beslenmesi zorlaşır, hatta çeşitli cilt rahatsızlıklarına dahi sebep olabilir. Nemlendirici ürünler ve kremler bu açıdan en büyük yardımcıdır. Kuru ciltler için yağ bazlı nemlendiriciler daha uygundur. Yaşlanmanın olumsuz etkilerini düşüren ve cildin nefes almasını kolaylaştıran su bazlı ve yağ bazlı nemlendiricilerin kullanımına özen göstermeliyiz.

Ölü Deriden Arınma

Cildimiz ortalama olarak ayda bir yenilenir. Bu süreç sayesinde kuru ve ölü deriler yerini beslenmiş ve tazelenmiş deri katmanına bırakır. Bu yenilenme süreci yine günlük hayatın etkileri ve beslenme şekillerimizdeki farklılıklar dolayısıyla doğal seyrinde gitmeyebilir. Bu açıdan vücudumuzu ölü deriden arındırmamız oldukça faydalı olacaktır. Bunun için çeşitli kremler ve cilt maskeleri vardır. Bilinçli ve dozunda tüketilmelidir.

Isı Değişimlerine Karşı Önlem

Özellikle mevsim geçişlerinde dikkat etmemiz gereken bir konu ısı değişimleri. Ani ısı değişimi cildimiz için son derece olumsuz bir etkendir. Hava şartları, mevsim geçişleri ve çok soğuk havalarda gereken önlemler alınmalı. Duşta suyun çok sıcak olması ve 20 dakikadan daha uzun süre kalınması da cildi yıpratarak olumsuz etkilere sebep olur. Derinin en üst tabakasının doğal yenilenme sürecini olumsuz etkileyen ısı değişimine karşı mevsimine göre giyinmek ve nemlendirici kremlerle soğuk havanın cildi kurutmasının önüne geçmek mümkündür.

Dudak Bakımı

Dudak Bakımı

Dudak ve dudak çevresi, yaşlanma belirtilerinin ilk otaya çıktığı bölgelerden biri olmasından dolayı cilt bakımında önemlidir. Yaş ilerledikçe doku kaybından dolayı dudaklardaki dolgunluk azalır ve dudak çevresinde birtakım çizgiler belirmeye başlar. Bu açıdan dudaklardaki kurumayı mümkün olduğunca en aza indirmeliyiz. Özellikle sıcak yaz günlerinde güneşin kavurucu etkisine karşı dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır ve vücudun su ihtiyacı bakımından bol bol su tüketilmelidir.

Vitamin Takviyesi

vitamin

Sağlıklı bir cilt, sağlıklı vücudun temel taşlarından biridir. Cilt bakımında da özellikle D vitamini, E vitamini ve K vitamini en önemli vitaminler arasındadır. Güneş ışığı D vitaminin aktif hale gelmesi için tek doğal kaynaktır. Kırmızı orman meyveleri, yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller vücudumuzun vitamin ihtiyacının karşılanmasında son derece etkilidir. Ayrıca vitaminler erken yaşlanmanın da önüne geçerek cildimizi ve metabolizmamızı onarır.

Cildinizin Su İhtiyacını İhmal Etmeyin

Su tüm vücudumuz gibi cildimiz için de en önemli ve en doğal temizleyici ve besleyicidir. Cildin nemlenmesine ve temizlenmesine katkı sağlar, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Cildin su ihtiyacının karşılanmaması, başta kuruluk olmak üzere buna bağlı birtakım cilt problemlerini de beraberinde getirebilir.

Cilt temizliği

Cilt temizliği özellikle makyaj yapan kişiler için çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Temizlik, cilt bakımındaki en önemli adımlardan biridir. Her gün cildin temizlenmesi gerekir. Özellikle makyaj yapıyorsanız rutin cilt bakımından önce özel makyaj temizleme ürünlerinden faydalanmalısınız. Bunun dışında giysilerin temizliği ve yastık kılıfının sık sık değiştirilmesi de gerekir.

En Önemli Kahramanlardan Biri: Uyku

Uyku sadece cildimizin değil, tüm vücudumuzun yenilenmesini ve yeni güne hazırlanmasını sağlayan temel ihtiyaçlarımız arasındadır. Düzenli uyku oldukça önemlidir. Günün yorgunluğu cildin de güçten düşmesine ve gerekli olan onarımın yavaşlamasına sebep olur. Bu sebeple kişi kendi idael uyku süresini belirlemeli ve uyku süresince uyumayı ihmal edilmemelidir.

Pek Çok Derdin Devası Olan Hareket

Canlı bir cilt için en etkili adımlardan biri de hareket etmektir. Düzenli olarak spor yapmak cilt sağlığı için olumlu etkileri beraberinde getirir. Düzenli hareket ve özellikle terleme vücutta biriken toksinleri atılmasını hızlandıracağı için pek çok ürünün sağlayamayacağı yeniliği ve dinçliği cildinize kazandıracaktır.

Etiketler: Cilt Bakımı
Ocak 14, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için çerezler verilerinizi yasalara uygun şekilde kullanıyoruz. Detaylı bilgi için "Güvenlik ve Gizlilik" sayfamızı inceleyebilirsiniz.